☰
Įvadas į 2023 m. žieminių padangų bandymus
Artėjant žiemai labai svarbu užtikrinti saugų vairavimą. O kas atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant šį saugumą? Tinkamos padangos. Šiame straipsnyje pasinersime į geriausius 2023 m. žieminių padangų testus ir patarsime, kaip išsirinkti geriausias. Surinkome kai kuriuos šių metų bandymų rezultatus, tad panagrinėkime geriausius pasirinkimus jūsų automobiliui šį sezoną.
Geriausia rekomendacija: “Michelin Pilot Alpin 5” padangos: rekomenduojama: “Michelin Pilot Alpin 5
Ir pradėkime tiesiai nuo geriausios – “Michelin” padangas, konkrečiai ” Pilot Alpin 5“, sunku įveikti. Ji yra su mumis nuo 2020 m. ir iš viso atliko 11 bandymų, iš kurių 6 laimėjo, o beveik kiekviename kitame bandyme pateko į geriausiųjų trejetuką.
Stipriosios ir silpnosios pusės
Padangos stipriosios pusės – išskirtinė važiavimo dinamika ant sausos kelio dangos, neprilygstamos važiavimo ir stabdymo savybės ant sniego, tiksli ir sportiška vairo reakcija bei aukštas komforto lygis ant sauso ir šlapio kelio. Jei reikėtų rasti silpnybių, tai būtų didelė kaina, vidutinis pasipriešinimas riedėjimui ir šiek tiek prastesnis atsparumas akvaplanavimui. tačiau dėl neprilygstamo našumo ant sniego ir bendrų subalansuotų valdymo savybių ši padanga yra ne tik pirmasis pasirinkimas žieminių padangų rinkoje, bet ir tinkamiausias pasirinkimas sportiškam žiemos vairavimui.
Dydžiai ir variantai
Siūlomos nuo 16″ iki 23″ dydžio padangos, tačiau daugiausiai variantų yra R19″ dydžio, todėl jos labiau tinka vidutinės ir aukštesnės klasės automobiliams bei sportiniams automobiliams. Ji turi specialų variantą, skirtą visureigiams – “Pilot Alpin 5 SUV”, kuris pasižymi tomis pačiomis savybėmis.
Alternatyva kompaktiniams automobiliams: “Michelin Alpin 6
Jei ieškotume padangos kompaktiškesniems ir ne tokiems sportiškiems automobiliams, turime antrąją rekomendaciją – ” Michelin Alpin 6″. Ši padanga rinkoje yra net nuo 2018 m. ir daugiausia dėmesio skiria ilgai ištvermei, mažam pasipriešinimui riedėjimui ir degalų sąnaudoms, o tai lemia puikius įvertinimus, ypač ADAC testuose, kuriuose šioms savybėms skiriama daug dėmesio. Žinoma, jis taip pat pasižymi labai subalansuotomis eksploatacinėmis savybėmis kelyje, tačiau mažiau reaguoja į vairo mechanizmą nei sportiškasis “Pilot Alpin”. Ji turi nedidelių trūkumų šoninio akvaplanavimo ir valdymo ant šlapios dangos srityse, tačiau visa kita yra labai subalansuota ir patvari žieminė padanga. ją galima įsigyti nuo R15 iki R20 dydžio.
Daug laukta: Goodyear Ultra Grip Performance 3
Toliau einame toliau: ” Goodyear Ultra Grip Performance 3 ” yra didžiausia šių metų naujiena. Istoriškai ši modelių linija nuolat patekdavo tarp geriausių žieminių padangų, todėl su naujausia jos versija buvo siejami dideli lūkesčiai. Pradėkime nuo to, ką “Goodyear” sako apie savo naująją padangą, o tada pažvelgsime į bandymus ir pažiūrėsime, ar jie tai patvirtina. Remdamasi savo palikimu, “UltraGrip Performance 3” buvo sukurta taip, kad būtų pritaikyta šiuolaikinėms didesnėms ir galingesnėms transporto priemonėms, įskaitant visureigius ir elektromobilius. Goodyear supaprastino savo pasiūlą, pristatydama šią padangą kaip tiesioginę “UltraGrip 9+” ir “UltraGrip Performance+” įpėdinę.
Dydžio prieinamumas
Dabar šią padangą galima rinktis iš įspūdingų 94 dydžių variantų. Padanga pasižymi tokiomis savybėmis kaip “Snow Protect” technologija, užtikrinanti geresnę trauką, ir “Wet Grip+” technologija, skirta kovoti su akvaplanavimu. Be to, ji turėtų būti optimizuota elektra varomiems automobiliams, pasižyminti tokiomis savybėmis kaip mažesnis pasipriešinimas riedėjimui ir geresnės triukšmo slopinimo galimybės.
Savybės ir dydžių variantai
O dabar bandymai. Autobild patvirtina jos subalansuotas savybes, pasižyminčias puikiomis žiemos savybėmis, įspūdingu patvarumu, trumpu stabdymo keliu ir komfortu. Tačiau atkreipiamas dėmesys į padidėjusį pasipriešinimą riedėjimui, kurį, “Goodyear” teigimu, pavyko pagerinti. Toliau TyreReviews.com giria jos savybes ant sausos dangos, sukibimą su šlapia danga ir savybes sniege, vadindamas ją padanga su minimaliu kompromisu. Ypač pabrėžia puikų padangos komfortą, tačiau taip pat atkreipia dėmesį į didesnį pasipriešinimą riedėjimui.
Aukščiausios klasės varžovas: “Continental TS870P” padangos.
Toliau eina Continental TS870P– dar viena aukščiausios klasės padanga, turinti didelį žieminių padangų palikimą, kuriai, kaip ir ankstesnėms kandidatėms, iš tiesų nėra ką prikišti. Dažniausiai ji giriama už puikų veikimą ant sniego, trumpą stabdymo kelią ant bet kokio paviršiaus ir puikią reakciją į vairo mechanizmą. Ji taip pat pasižymi mažu pasipriešinimu riedėjimui ir dideliu komfortu, įskaitant mažą triukšmą. Priešingai, ji kritikuojama dėl kainos ir mažesnio patvarumo, o tai yra pagrindinė priežastis, kodėl šių metų “Autobild” teste ji užėmė trečią vietą po “Michelin Pilot Alpin 6” ir “GoodYear UltraGrip Performance 3”. Ją galima įsigyti nuo R16 iki R22 dydžių. Kompaktiškesniems automobiliams skirtas TS870 variantas, kuris yra mažiau sportiškas ir labiau orientuotas į pasipriešinimą riedėjimui bei patvarumą, tačiau vis tiek pasižymi puikiu balansu tarp sniego, sausos ir šlapios dangos – būtent todėl šiemet laimėjo “Autoexpress” ir ADAC testus.
Atsparus konkurentas: “Dunlop Winter Sport 5
Toliau turime ” Dunlop Winter Sport 5“, kuri gana įdomi tuo, kad ši padanga jau gana sena – pirmą kartą ji buvo pristatyta dar 2015 m. Atliekant bandymus apie 2020 m., protektoriaus rašto pasenimas buvo gana akivaizdus ir bandymuose jai sekėsi ne itin gerai, tačiau šių ir praėjusių metų bandymuose ji vėl sugrįžo į viršų ir netgi laimėjo ADAC 2023 m. bandymą su 205/60 R16 dydžio padanga.
Apskritai “Dunlop Winter Sport 5” laikoma subalansuota padanga, pasižyminčia puikiomis eksploatacinėmis savybėmis snieguotomis sąlygomis ir didele rida. Ji pasižymi geromis degalų sąnaudomis ir yra patikima važiuojant sausais keliais. Kaip silpnybės dažnai įvardijamos savybės ant šlapios dangos ir didesnis triukšmo lygis. Kaina nėra viena mažiausių, tačiau tai kompensuoja ilgas tarnavimo laikas ir degalų taupymo optimizavimas.
Biudžetui palankūs pasirinkimai: “Hankook Winter Icept” serijos padangos
Negalime nepaminėti ir nebrangių pasirinkimų, pradedant “Hankook”, kuri dabar laikoma aukščiausios klasės padanga, tačiau jos kaina vis dar šiek tiek mažesnė. Yra du “Hankook Winter Icept” modeliai, kurie buvo išbandyti ir rekomenduojami šių metų bandymuose – RS3 ir evo3. RS3 prasideda nuo 14 colių ratų ir siekia iki 17 colių ratų, o evo3 – nuo 17 iki 22 colių.
Svarbiausi našumo aspektai
Hankook Winter icept RS3 buvo giriama dėl savo eksploatacinių savybių ant šlapios dangos, saugumo žiemą ir degalų taupymo dėl savo lengvumo. Ji pasižymi dideliu saugumu įvairiomis kelio sąlygomis ir puikiai važiuoja šlapia ir žiemos danga, pasižymi geromis akvaplanavimo atsargomis ir efektyviu stabdymu. Tačiau jis pasižymi nedideliu netikslumu važiuojant sausu keliu, o kai kurie bandymai atkreipė dėmesį į mažesnę nei vidutinę numatomą ridą ir padidėjusį triukšmą salone.
Galimi dydžiai ir variantai
Winter icept evo3 W330 gali pasigirti pagirtinomis žiemos savybėmis, puikiu sukibimu su sniegu ir valdymu, geru stabdymu ant šlapios dangos ir solidžiu atsparumu akvaplanavimui. Tačiau jo trūkumai yra vidutinė rida ir ilgesnis sausas stabdymas.
Nebrangus sniego ekspertas
Pereinant prie dar pigesnių modelių, šių metų bandymuose kol kas geriausiai pasirodė “BFGoodrich g-Force Winter 2″, kuri yra ” Kleber Krisalp HP3″ seserinis modelis. Kaip paaiškėjo daugelyje iš beveik 20 bandymų, jis sniege gali pralenkti net aukščiausios klasės modelius, todėl bandymuose paprastai gauna tokius teigiamus įvertinimus. Tačiau, žinoma, jis taip pat siūlo patenkinamus įvertinimus ant kitų paviršių. Valdymas ant šlapios dangos ir stabdymo kelias ant sausos dangos yra dažniausiai minimi trūkumai.
Geriausias viename, priešpaskutinis kitame – kodėl?
Gana įdomus reiškinys yra ” Bridgestone Blizzak LM005“. Šiais metais ji laimėjo du bandymus (TyreReviews.com ir ACE), tačiau ADAC bandyme užėmė 15 vietą iš 16.
ADAC bandymų metodas išsiskiria iš kitų. Jų klasifikavimo sistemoje ypač daug dėmesio skiriama silpniausiems padangos rezultatams tam tikroje kategorijoje. Tai įkvėpė posakis “grandinė yra stipri tiek, kiek stipri jos silpniausia grandis”. Taigi, nors kitos bandymų organizacijos turi nustatytus kiekvieno kriterijaus svorius, ADAC leidžia, kad blogiausias rezultatas kategorijoje turėtų didelę įtaką bendram įvertinimui. Todėl padangos gali gauti labai skirtingus įvertinimus įvairiuose testuose.
Šis skirtumas buvo akivaizdus neseniai ADAC atlikt ame 225/45 R17 dydžio padangos bandyme. Pažymėtina, kad ADAC yra viena iš nedaugelio organizacijų, vertinančių stabdymo kelią ant ledo. Deja, šioje srityje “Bridgestone” padangos rezultatai buvo prastesni, o tai turėjo didelės įtakos bendram jos įvertinimui ant sniego. Vadovaujantis ADAC “silpniausios grandies” principu, šis prastas pasirodymas ant sniego turėjo didelę įtaką bendram rezultatui ir sudarė 70 % galutinio įvertinimo.
Vis dėlto “Bridgestone Blizzak LM-005” padanga dažnai giriama už savo savybes ant šlapių kelių ir dažnai laikoma geriausia bandyme šlapiu keliu. Tai apima stabdymą, valdymą, posūkių įveikimą ir atsparumą akvaplanavimui. Jei pirmenybę teikiate išskirtinėms eksploatacinėms savybėms ant šlapios dangos ir galite daryti nedidelį kompromisą dėl eksploatacinių savybių ant sniego ir protektoriaus ilgaamžiškumo, “Bridgestone” gali būti jums tinkamas pasirinkimas.
Ir tai mus atveda prie šiandienos straipsnio pabaigos. Šiais metais dar laukia keli testai, tačiau jei norite rasti geriausias ir prieinamiausias savo dydžio padangas, galite jas rasti mūsų svetainėje, kurioje lyginame tiek kainą, įskaitant ir įvairiose el. parduotuvėse, tiek ypač padangų važiavimo savybes, todėl galime garantuoti, kad rasime jums geriausią pasiūlymą.